20240311 104550526 iOS 2

Jak ochránit svůj počítač?

Technologie se staly nedílnou součástí našich životů. Denně používáme mobilní telefony, notebooky a počítače. Stejně, jak rychle se rozmohly technologie, tak rychle se rozmohly kybernetické hrozby. Kybernetické hrozby nejsou jen internetové viry, které vyřeší běžný antivirový systém. Čím dál tím častěji se množí hackerské útoky zaměřující se na odcizení dat, vydírání nebo odcizení financí. Jak se ale můžeme proti těmto hrozbám bránit?

  1. Prevence – Základní věcí, kterou musí každý udělat je prevence proti kybernetickým hrozbám. Každá prevence by měla obsahovat minimálně antivirový software, který dokáže podchytit základní malwarové útoky. Dalším preventivním krokem je rozvážné stahování souborů do vašeho zařízení.
  2. Aktualizace – Neméně důležité jsou aktualizace. Čím starší verze internetového prohlížeče a aplikací v zařízení, tím je pro hackery snadnější se nabourat do chtěného softwaru. Právě pomocí internetových prohlížečů probíhají útoky nejčastěji.
  3. Silné heslo – Prolomení hesla u vašich účtů je mnohdy jednoduchou záležitostí. Spousta lidí používá heslo, které zní „heslo“ nebo číselnou postupku 1 – 6 či 1 – 9. Mějme na paměti, že bezpečné heslo by mělo být kombinací velkých a malých písmen a číslic. Ideálním pomocníkem je například generátor silných hesel od společnosti ESET.
  4. Pozor na webové kamery – Většina zařízení má v sobě zabudovanou kameru, tento užitečný nástroj může však ohromně škodit. Kamery připojené k internetu jsou běžnou součástí lokálních sítí jak v domácnostech, tak firmách, nebo školách. Hackeři využívají kamer k získávání citlivých materiálů a následně pak uživatele kontaktují o „výpalné“. Nejlepším řešením je zakrýt kameru na vašem zařízení a předejít tak nepříjemnému strachu a případné ztrátě financí.
  5. Odstraňte Flash a Javu – Neoprávněné aktualizace JAVY jsou v podstatě hlavní příčinou kybernetických útoků. Na rozdíl od jiných programů, které se tiše aktualizují v pozadí, JAVA aktivně vyzývá uživatele, aby zareagovali na aktualizaci. To je něco, co autoři Malwaru milují. Dále byste měli zakázat veškerá vyskakovací okna ve vašem prohlížeči a zamezit tak škodlivému malwaru.
  6. Pozor na Phishingové útoky – Snad nejběžnější jsou tzv. Phishingové útoky při kterých se hackeři pokoušejí ukrást vaše peníze nebo vaši identitu tak, že vás přimějí odhalit vaše osobní údaje – například čísla kreditních karet, bankovní údaje nebo hesla – na webových stránkách, které se vydávají za legitimní. Zde je potřeba dbát skutečné opatrnosti. Mezi nejběžnější varovné signály patří: Naléhavá výzva k akci nebo výhružka, špatný pravopis a gramatika, neexistující doména odesílatele ( G-mail, Yaho0) nebo například obecné pozdravy – pokud Vám přijde e-mail s obecným „vážená paní, vážený pane“ jedná se o varovný signál, že to nemusí být vaše banka, nebo nákupní web.
  7. Vyhněte se používání veřejných Wi-Fi – Připojení zdarma s sebou nese veliká, avšak dobře skrytá rizika jako třeba: zneužití osobních údajů, krádež identity, odcizení e-mailových adresářů nebo osobních fotografií. Takovému hackerovi stačí do veřejného prostoru, jako jsou restaurace nebo nákupní centra, přinést vlastní Wi-Fi zařízení, pojmenovat ho stejně, jako je originál a dále jen počká až se nějaký člověk přihlásí. V ten okamžik dokáže zkušený hacker vstoupit do Vašeho zařízení a získat tak co potřebuje. Je důležité na toto myslet a vyvarovat se proto používání veřejných Wi-Fi sítí.

Kam dál?

Ochrana citlivých dat a dodržování přísných bezpečnostních standardů je nezbytné pro udržení důvěry klientů, dodavatelů a partnerů.. Dvě z nejdůležitějších

Pro firmy je nezbytné mít robustní IT infrastrukturu, která jim pomůže fungovat efektivně a konkurovat na trhu. Nicméně, budování a

Kybernetická bezpečnost klíčová pro všechny firmy, bez ohledu na jejich velikost či odvětví. Hrozby se neustále vyvíjí a stávají se

Kybernetická bezpečnost je stále důležitějším tématem pro organizace všech velikostí. V souvislosti s tím se stále více zaměřují na dodržování