jak zjistit ze byl vas pocitac napadnut virem 2000 600 px 1

Co je to web crawling?

Web crawler, pavouk nebo vyhledávací bot. Jeho úkolem je stahovat a indexovat obsah z celého internetu. Cílem je zjistit, o čem je webová stránka na webu. Získává tak informace, když je to potřebné. Nazývá se web crawler (webové prohlížeče), protože prohledávaní tzv. crawling obsahu je technický termín pro automatický přístup na webovou stránku a získání údajů prostřednictvím softwarového programu.

Tito „pavouci“ jsou téměř vždy provázáni vyhledávači. Použitím vyhledávacího algoritmu na údaje shromážděné právě těmito pavouky, můžou vyhledávací nástroje poskytnout relevantní odkazy jako odpověď nebo reakci na vyhledávací otázky, přičemž vygenerují seznam webových stránek, které se zobrazí potom, co uživatel zadá dotaz do Googlu nebo jiného vyhledavače.

Jak funguje Crawler/pavouk?
V zásadě si můžeme crawler představit jako knihovníka. Hledá informace na webu, které přiřazuje určitým kategoriím. Poté přichází indexace a katalogizace tak, aby bylo možné vyhledávané informace získat a vyhodnotit. Před spuštěním vyhledávání je potřeba zavést operace těchto počítačových programů. Každá objednávka je tedy dopředu definovaná. Vyhledavač poté tyto pokyny vykonává automaticky. S výsledky vyhledavače se vytvoří index, ke kterému je možné přistupovat prostřednictvím výstupného softwaru. Informace, které pavouk získá z webu, závisí dle konkrétních pokynů.

Crawler je počítačový program, který automaticky vyhledává dokumenty na webu. Tyto vyhledavače jsou primárně naprogramované na opakující se akce a to tak, aby vyhledávání bylo automatizované. Nejznámějším web crawlem je Googlebot.

Využití vyhledávačů:
Klasickým cílem vyhledávače je vytvořit index. Prohledávače jsou tedy základem pro práci vyhledavačů. Nejprve prohledávají obsah webu a potom výsledky zpřístupní uživatelům.
Weboví pavouci se používají i na jiné účely:

  • Portály na porovnání cen vyhledávají informace o konkrétních produktech na webu, aby bylo možné přesně porovnávat ceny nebo údaje.
  • V oblasti data miningu může crawler sbírat veřejně dostupné e-mailové nebo poštovní adresy společností.
  • Crawlery slouží také k poskytování údajů informačním centrům, jako jsou například zpravodajské weby.

Příklady crawlerů
Nejznámějším prohledávačem je Googlebot, ale existuje mnoho dalších příkladů:

  • DuckDuckBot
  • Bingbot
  • Bot Yandex
  • Baiduspider

Web Scraping
Web Scraping se vztahuje na extrakci údajů z webové stránky. Běžně se tyto údaje extrahují do nového formátu souborů. Například údaje z webové lokality je možné extrahovat do excelové tabulky. Web Scraping je možné vykonávat také manuálně, i když ve většině případů se na extrahování údajů používají automatizované nástroje.


Příklady používání Web Scapingu

  • Výzkum: údaje jsou často neoddělitelnou součástí každého výzkumného projektu ať jde o akademický, marketingový, finanční a obchodní výzkum. Schopnost shromažďovat údaje uživatelů v reálném čase a identifikovat vzorce chování může být prvořadé například při identifikaci cílového publika.
  • Ochrana značky: Sběr údajů se stává neoddělitelnou součástí ochranné známky, jako i identifikace škodlivých aktérů, kteří nezákonně profitují z duševního vlastnictví společnosti (jména, loga, reprodukce položek). Sběr údajů pomáhá společnostem monitorovat, identifikovat a konat proti těmto kybernetickým zločincům.
  • Maloobchod: společnosti musí pravidelně vykonávat analýzy trhu, aby si udržely konkurenční výhodu. Relevantní soubory údajů, které maloobchodní podniky shromažďují zahrnují: ceny, recenze, speciální podmínky a podobně.

Rozdíl mezi Web Scraping a Web Crawling
I když se oba pojmy vztahují na extrakci údajů z webových stránek, existují mezi nimi rozdíly. Web Crawling bude všeobecně procházet každou stránku na webové lokalitě, a ne podmnožinu stránek. Na druhé straně se Web Scraping zaměřuje na konkrétní soubor údajů nebo jakékoliv jiné soubory údajů.
Jednoduše řečeno, Web Scraping má cílenější přístup a účel, zatímco Web Crawling skenuje a extrahuje všechny údaje na webových stránkách.

Klíčové benefity Web Scrapingu

  • Vysoká přesnost – Web Scraping pomáhá eliminovat lidské chyby z operací, takže si můžeme být 100% jistí, že jsou přesné.
  • Efektivní na náklady – Web Scraping je efektivní na náklady, protože budete potřebovat stále méně personálu a v mnohých případech budete moct získat přístup k úplně automatizovanému řešení.
  • Detailnost – Mnohé Web Scrapingy umožňují filtrovat přesně ty údaje, které uživatel hledá, což znamená, že se může rozhodnout, že při konkrétním požadavku bude sbírat jen obrázky, a ne videa nebo podpisy. Díky tomu uživatel ušetří čas.

Klíčové benefity Web Crawlingu

  • „Hluboký ponor“ – tato metoda zahrnuje hloubkovou indikaci každé cílové stránky. Toto může být užitečné, když se použivatel pokouší odhalit a shromáždit informace hluboko ve World Wide Webu.
  • Reálný čas – Prohledávání webu v reálném čase je vhodnější pro společnosti, které hledají přehled svých cílových souborů údajů v reálném čase, protože se dají lépe přizpůsobit aktuálním událostem.
  • Zabezpečení kvality – Crawlery jsou lepší v hodnocení kvality obsahu, což znamená, že jde o nástroj, který poskytuje výhodu například při vykonávání úloh kontroly kvality.

Hlavní výzvy
I když je Web Crawling rozdílný od Web Scrapingu, sdílejí některé vzájemné výzvy:

  • Blokování údajů – Mnohé webové stránky zavedly opatření proti Web Scrapingu/Crawlingu, která mohou stěžit shromažďování údajových bodů, které potřebujete. Služba Web Scrapingu může být někdy mimořádně efektivní v tomto případě, hlavně když poskytují přístup k velkým proxi sítím, které mohou shromažďovat údaje pomocí skutečných uživatelských operačních služeb a obejít tyto typy bloků.
  • Omezení shromažďování – Vykonávání Scrapingu a Crawling údajů se dá běžně dosáhnout pro jednotlivé cílové stránky. Když se ale uživatel začne potkávat s tvrdší cílovou stránkou, některé IP bloky mohou být nepřekonatelné.

Zdrojehttps://stackoverflow.com/questions/3207418/crawler-vs-scraper
https://www.parsehub.com/blog/web-scraping-vs-web-crawling/
https://brightdata.com/blog/guest-post/difference-between-web-crawling-and-web-scraping
https://www.techopedia.com/definition/5196/spider
https://en.ryte.com/wiki/Crawler
https://www.cloudflare.com/learning/bots/what-is-a-web-crawler/
https://www.sciencedaily.com/terms/web_crawler.htm

Kam dál?

Ochrana citlivých dat a dodržování přísných bezpečnostních standardů je nezbytné pro udržení důvěry klientů, dodavatelů a partnerů.. Dvě z nejdůležitějších

Pro firmy je nezbytné mít robustní IT infrastrukturu, která jim pomůže fungovat efektivně a konkurovat na trhu. Nicméně, budování a

Kybernetická bezpečnost klíčová pro všechny firmy, bez ohledu na jejich velikost či odvětví. Hrozby se neustále vyvíjí a stávají se

Kybernetická bezpečnost je stále důležitějším tématem pro organizace všech velikostí. V souvislosti s tím se stále více zaměřují na dodržování