Jaký je rozdíl mezi hardwarem a softwarem?

Nadneseně se dá říct, že hardware je něco, do čeho kopnu, když nejde software. Tyto dva pojmy se v současném světě staly každodenní, neodmyslitelnou součástí IT světa. Jaký je však mezi nimi rozdíl?

Software je všeobecný pojem, který se používá na opis souboru počítačových programů, postupů a dokumentace, které vykonávají určitou úlohu v počítačovém systému. Praktické počítačové systémy rozdělují softwarové systémy do těchto tří:

  • Systémový software – je soubor programů navržených na řazení a rozšiřování možnosti spravování počítače. Tento software je tvořen z programů napsaných v jazycích nízké úrovně, kterou integrují s hardwarem na velmi základní úrovni. Systémový software slouží jako rozhraní mezi hardwarem a koncovým uživatelem.
  • Aplikační software – je software, který je navržený tak, aby uspokojil konkrétní představu konkrétního prostředí. Aplikační software může být z jediného programu, jako je například poznámkový blok od společnosti Microsoft na psaní jednoduchého textu. Dále se může skládat i z kolekce programů, často nazývaných jako balík. Ti spolupracují při plnění úloh, jako například tabulkový balík.
  • Programovací software – je software, který pomáhá programátorovi při vývoji jiného softwaru. Kompilátory, interpreti a jiné, jsou příklady programovacího softwaru. Dá se brát i jako kategorie systémového softwaru. Je to program nebo skupina programů, která pomáhá vývojářům při vytváření ladění a údržbě jiných programů a aplikací.

Hardware lze nejlépe popsat jako zařízení, například pevný disk. Je fyzicky připojen k počítači nebo se jej můžeme fyzicky dotknout. CD-ROM, tiskárna a grafická karta jsou příklady počítačového hardwaru. Bez jakéhokoliv hardwaru by počítač nefungoval. Hardware a software se navzájem ovlivňují. Software říká hardwaru, jaké úlohy musí vykonat.

Existuje několik rozdílů mezi počítačovým hardwarem a softwarem:

  • Hardware je zařízení, které je potřeba na ukládání a spuštění. Software je sbírka instrukcí, které umožňují uživateli interagovat s počítačem. Je to program, díky kterému počítač vykonává specifickou úlohu, na rozdíl od fyzických komponentů systému.
  • Typy hardwaru: vstupní, úložní, zpracovatelné, řídící a výstupní zařízení
  • Typy softwaru: systémový, programovací a aplikační
  • Funkce hardwaru: slouží jako doručovací systém pro softwarové řešení. Hardware počítače se zřídka mění v porovnání se softwarem a údaji. Ty se dají lehce vytvořit, upravit nebo vymazat na počítači.
  • Funkce softwaru: dává pokyn k vykonání určité, konkrétní úlohy, jež chcete vykonat. Software není všeobecně podstatný na to, aby vykonával úlohy základní úrovně jako je například zapnutí zařízení.
  • Příklady hardwaru: CD-ROM, monitor, tiskárna, grafická karta, skener, směrovače a monitory
  • Příklady softwaru: Google, Chrome, Microsof Word, Apple Maps, Quick Book
  • Trvanlivost: Hardware se časem opotřebuje. Software údržbu nepotřebuje.

Správa hardware

Chyby:

  • Firewally: jsou dostupné pro hardware i software. Nejpopulárnější bránou firewallu je brána softwarová. Jsou nainstalovány v počítači a je možné je přizpůsobit tak, aby vyhovovaly bezpečnostním potřebám jednotlivých uživatelů. Hardwarové brány firewallu se většinou nacházejí v širokopásmých směrovačích.
  • Změny: I když je běžné přecházet na nový software nebo používat více druhů softwaru najednou, hardware se mění často. Software se dá lehko vytvořit, změnit nebo odstranit, ale výměna hardwaru vyžaduje větší zručnost a většinou je to dražší úsilí.
  • Výroba: hardware se vyrábí v továrnách a software vyvíjí softwaroví programátoři nebo společnosti zabývající se vývojem softwaru.
  • Viry: Hardware nemůžou ovlivnit, kdežto pro software jsou častým problémem.

Ačkoli hardware a software jsou nejčastěji spojováni s počítači, software funguje i na jiném hardwaru, jako jsou mobilní telefony, jednotky GPS a lékařského vybavení. Bez jakéhokoliv typu softwaru by byl počítač zbytečný. Například bez softwarového operačního systému by člověk nemohl komunikovat s počítačem.

Může počítač fungovat bez hardwaru?

Na správné fungování většiny počítačů je potřebná alespoň klávesnice, grafické karty, displej, procesor, pevný disk, paměť a napájecí zdroj. Bez pevného disku, displeje nebo klávesnice je možné nastavit spuštění počítačového systému jako je server. Zvuková karta, myš, tiskárna, síťová karta nebo reproduktory nejsou potřebné ke spuštění zařízení. Díky nim je ale zařízení schopnější.

Může počítač fungovat bez Softwaru?

Ano. Ve většině podmínkách může počítač fungovat bez instalace softwaru. Počítač však nenabízí výstup žádných informací nebo zobrazuje chybu, když nenajde operační systém. Ten je pro počítačový systém potřebný, protože komunikuje s hardwarem počítače. Krom operačního systému, instalace softwaru do počítače umožňuje počítači vykonávat další funkce.

Je Vaše firma v situaci, kdy potřebuje vyměnit hardwarové nebo softwarové IT zařízení? Kontaktujte nás – společně najdeme řešení na míru vašim požadavkům.

Zdroje:https://www.diffen.com/difference/Hardware_vs_Software
https://www.javatpoint.com/hardware-vs-software
https://www.defit.org/programming-software/

Kam dál?

Kybernetická bezpečnost je stále důležitějším tématem pro organizace všech velikostí. V souvislosti s tím se stále více zaměřují na dodržování

Každý podnik čelí neustálým hrozbám kybernetického prostoru. Jak ale zajistit, že vaše firemní údaje jsou v bezpečí? Představujeme vám klíčový

Rok 2023 byl dalším rokem plným událostí v oblasti kybernetické bezpečnosti. Čím dál více společností se obrací k využívání cloudových služeb

S nárůstem technologických inovací se do našich životů stále více vkrádají chytrá zařízení připojená k internetu, známá jako internet věcí